fbpx

bilmeniz gereken 7 şey Dudak Dolgusu Hakkında

Dudak Dolguları Hangi Maddeden Yapılır?

Doktorlar genellikle dudak hacmini ve şeklini arttırmak amacıyla dudağa enjekte edilebilir Hyaluronik Asit veya Kollajen bazlı dolgu kullanır. Kollajen bazlı dolgular sadece hacim artışı sağlatarak büyük dudak görünümüne ulaştırır. Hyaluronik Asit bazlı dolgular ise sadece hacim artışı sağlatmakla kalmaz, aynı zamanda dudağın altındaki dokuya su hapsederek daha doğal ve estetik bir görünüme yol açar. FDA onaylı dolgular her zaman kullanılmalı, merdiven altı üretim veya yan sanayi dolgulardan sakınılmalıdır.

kylie-jenner

Kylie Jenner Hangi Marka Dolgu Kullanıyor?

Ünlü Amerikalı yıldız Kylie Jenner hangi marka dudak dolgusu kullanıyor? Instagram canlı yayınında yaptığı açıklamaya göre Kylie Jenner, Juvederm marka dudak dolgusu kullanmaktadır. Piyasada bulunan çeşitli dolgu markalarından olan Juvederm, ünlü yıldızların tercihleri arasında yer alıyor. Ancak insanların kaçırdığı nokta ise piyasada Juvederm dışında birçok kaliteli marka olduğudur. FDA ve Sağlık Bakanlığı onaylı viskozite aralığı yüksek güvenilir dolgu markalarıyla doğal, dolgun ve estetik dudaklara sahip olmak hiç de hayal değil.

Dudak dolgusu acıtır mı?

Doktorun medikal ekspertizine ve deneyimine göre ağrı değişebilmektedir. Aynı zamanda hastanın acı eşiği de önemli bir rol oynamaktadır.  Anestezik iğne veya uyuşturucu krem opsiyonlarıyla acının azaltılması amaçlanır.

Anında sonuç görülür mü?

Genellikle dolgu işlem i sonrası dudaklar da azda olsa şişkinlik görülür. Buz uygulaması hem yara veya morluk olasılığını ortadan kaldırır hem de şişkinliğin inmesini sağlar. Dudak dolgusu işleminden yaklaşık 24 saat sonra dolgu tam yerine oturur ve işlemin etkisini tam anlamıyla görebilirsiniz.

Etkisini ne kadar sürdürür?

Etki süresi kullanılan maddeye ve hastanın yaşına göre değişkenlik gösterir. Ortalama bir hastada dudak dolgusu etkisini 9-12 ay arası korur. Rutin bakımla etki süresi arttırılabilir.

Ne kadar dolguya ihtiyacım var?

İnsanların dudak büyütme operasyonlarında kaçırdıkları en büyük noktalarından birisi istediğiniz dudaklara sahip olmanın her zaman bir anda gerçekleşmeyeceğidir. Çok ince dudaklara sahip birinin doğal ve dolgun dudaklara sahip olması için birden fazla seans gerekecektir.

 

Bu durumdaki en önemli nokta dudak şeklinin zamana yayarak katman katman mikrodamlacık doğrusal enjeksiyonla katman katman işlenmesidir. Bu sayede zaman içerisinde hastanın istediği şekle ve büyüklüğe göre rötuşlar yapılarak dudak şekli ayarlanır.

dudak-tipleri
komplikasyon-dudak

Komplikasyon gerçekleşirse ne yapılabilir?

Dudak dolgusu operasyonları, onaylı malzemeler ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştiriliyorsa komplikasyon oranları aslında çok düşüktür. Çoğu doktor, hyaluronik asit bazlı dolguları etki süresinden dolayı kollajen bazlı dolgulara tercih etmektedir.

 

Kollajen bazlı dolgularda 1-3% allerjik reaksiyon görülme ihtimali vardır. Ancak, hyaluronik asit bazlı dolgularda allerjik reaksiyon oranı oldukça nadirdir. HA bazlı dolguların bir başka avantajı ise hastanın memnun kalmadığı veya komplikasyon vakalarının görüldüğü durumlarda ertilebilmesidir. Kısacası, herhangi bir hatanın oluştuğu bir durumda, dolgu anında dudaklardan kaldırılabilir.

Dudak Dolgusu için Alın

Ogee Curve (Eğrisi): Yüz Estetiğinin En Önemli Unsuru

by Dr. Cigdem OzdenEylül 21, 2023

Yüz Estetiğinin En Önemli Unsuru Ogee Curve (eğrisi) Instagram Facebook Youtube Medikal estetik dünyasında güzellik arayışı, zamanı ve kültürü aşan...

Dudak Dolgusu: Hakkında bilmeniz gereken 7 şey

by Dr. Cigdem OzdenNisan 9, 2021

bilmeniz gereken 7 şey Dudak Dolgusu Hakkında Instagram Facebook Youtube Dudak Dolguları Hangi Maddeden Yapılır? Doktorlar genellikle dudak hacmini ve...